Öppenhet formar framtidens hållbarhetsarbete

CSRD-direktivet ställer högre krav på bolagens hållbarhetsrapportering. Annika Ramsköld, hållbarhetschef på Vattenfall, menar att förståelse och integration i hela bolaget och transparens i kommunikationen kring utmaningar är avgörande för att driva hållbarhetsarbetet framåt och hitta gemensamma lösningar.

EU:s nya direktiv för hållbarhetsrapportering CSRD innebär ett ökat hållbarhetsansvar för bolagsstyrelser runt om i Sverige. Annika Ramsköld, hållbarhetschef på Vattenfall, menar att de nya kraven har knuffat hållbarhetsfrågan högre upp på agendan i styrelserummen.

– I bolag som Vattenfall som har arbetat med dessa frågor länge är skillnaden inte särskilt stor, men jag har besökt andra styrelser där man tidigare inte haft hållbarhet så tydligt på agendan. De har snarare fått information och låtit hållbarhetsavdelningen jobba med frågorna utan att själva vara så involverade. Jag upplever att fler är engagerade och nyfikna nu. De vill förstå hur de kan använda hållbarhet för att göra bolaget mer konkurrenskraftigt, men samtidigt finns det en rädsla för en tung administrativ börda och att det jobb man gör initialt mer blir formalia än att göra verklig skillnad. Det blir viktigt att fokusera på rätt saker och inte rapportera för mycket och irrelevant information.

Frågor om hur man sätter rätt mål, integrerar hållbarhet i affärsstrategin och kommunicerar arbetet kommer Annika Ramsköld även att diskutera den 18 september, när hon medverkar i ett panelsamtal på FAR:s Sustainability Symposium. Där samlas experter och beslutsfattare för att dela erfarenheter om hur strategier kan omsättas i praktiken och skapa verkligt värde.

Hitta kärnan i bolagets hållbarhetsfokus

En nyckel till att hitta rätt fokus i det strategiska hållbarhetsarbetet är att ta ett steg tillbaka, lyfta blicken och fundera över vilka utmaningar bolaget såväl som samhället har.

– Diskutera hur ni med er kompetens, era produkter och er påverkansmöjlighet kan hjälpa till att lösa bolagets egna utmaningar och samhällets utmaningar. Då hittar man kärnan i sitt strategiska hållbarhetsfokus. När man har identifierat den blir det väldigt mycket lättare att veta vad man ska prioritera.

Nästa steg menar Annika Ramsköld är att vända blicken inåt och fundera över vad som behöver styras om inom bolaget. Behöver ni göra förändringar i affärsmodellen? Eller kanske i er kompetens?

– Nyckeln är att tydligt involvera de egna medarbetarna och viktiga intressenter. Varje medarbetare ska förstå hur de bidrar till bolagets affärsidé och affärsmodell. Då frigör man de innovativa krafterna inom bolaget.

Alternativa planer ger större flexibilitet

Att ha fast satta hållbarhetsmål är ingenting som hindrar ett flexibelt hållbarhetsarbete. Annika Ramsköld lyfter ett exempel på agilt arbete på Vattenfall.

– 2017 skulle vi sätta våra Science Based Target-mål som bland annat gick ut på att successivt fasa ut fossila bränslen och ersätta dem med förnybara energikällor. Vi arbetade med en plan men insåg att vi inte skulle lyckas, vi kunde inte följa kurvan. Vi ställde frågan “vad är det som hindrar oss från att nå målet” – och fick en massa svar. Våra hinder var allt ifrån lagar till vår egen kompetens. Då insåg vi att vi behövde jobba med alla hinder parallellt. Det resulterade i att vi vände på varenda sten och inte bara hade en plan utan flera alternativa planer. Då skapade vi en mycket större flexibilitet i vårt hållbarhetsarbete.

Vad är viktigt för att lyckas med den balansen?

– Att man vågar titta på alla utmaningar och funderar över hur man kan tackla dem. När jag klev in som hållbarhetschef på Vattenfall för drygt tio år sedan sa jag att vi behövde identifiera våra utmaningar och vara transparenta om dem i vår kommunikation. På den tiden pratade man inte om utmaningar externt, det behövde omvärlden inte veta något om. Men det är viktigt att våga lyfta de dilemman och utmaningar som man har och konstatera att allt inte är lätt att lösa, men vi jobbar på det och har som avsikt att hitta lösningarna. När man lyfter sina problem externt blir det tydligt att vi ofta har liknande problem, och om vi öppet kan prata om utmaningar så kan vi tillsammans hitta lösningar snabbare.

Kräver stora resurser

En av de största utmaningarna i arbetet med att implementera CSRD som Annika Ramsköld ser är den stora mängd resurser som krävs för att samla information och strukturera hållbarhetsrapporten.

– Det är lite av ett administrativt monster, vilket är anledningen till att Omnibus har kommit upp på agendan. De resurser som vanligtvis finns för att sätta strategi, hitta utmaningar och verktyg för att guida rätt, går nu åt för att göra rapporten.

Ett orosmoment enligt henne är när organisationer känner att de själva saknar resurser för allt arbete som måste göras och i stället tar in en konsult.

– Då får man inte den interna kompetensen och förankringen som behövs. Man har fokus på “nu ska vi fixa CSRD-rapporten” i stället för “nu ska vi jobba med hållbarhet för att öka konkurrenskraften, låt oss använda CSRD som ett verktyg”. Det är en enorm skillnad i de två tankesätten. Ta gärna in konsulter för att stötta med metodik och verktyg, men säkra att ni själva leder projektet.

Skapar värde i alla dimensioner

Annika Ramsköld menar att bolag som anstränger sig för att implementera CSRD i hållbarhetsarbetet på ett bra sätt har mycket att vinna.

– De får en tydlighet i vart man är på väg och kan kommunicera det på ett transparent sätt. Genom att arbeta med att identifiera bolagets risker blir man mycket mer resilient och kan dessutom identifiera möjligheter. Det gör att man snabbare kan ställa om och hitta nya affärsmodeller.

Om fem år tror hon att osäkerheten och gnisslet kring CSRD har lagt sig. Hon hoppas att även bolag som inte omfattas av CSRD ser möjligheten att rapportera enligt regelverket som ett sätt att framtidssäkra organisationen.

– Den dubbla väsentlighetsanalysen är central i CSRD. Det är ett fantastiskt bra verktyg för att hitta risker och möjligheter och rikta fokus mot det mest relevanta, säger hon och fortsätter:

– Även om man som bolag inte omfattas av CSRD kan man använda det som ett verktyg och inspireras. Det finns så mycket bevis för att de bolag som integrerar hållbarhet på ett tydligt sätt är mer långsiktigt lönsamma och skapar värde i alla dimensioner: man skapar värde för ägaren, för finansiärer, för medarbetare, och för planeten.

Läs mer om hållbarhet