Kursbeskrivning
För närvarande finns inget inplanerat kurstillfälle. Kontaka oss om du vill veta mer.
Under utbildningsdagarna tar vi bland annat upp skatteplanering på koncernnivå, både nationellt och internationellt.
Frågor i samband med köp och försäljning av verksamheter, både i form av aktier i bolag eller inkråm. Omstrukturering av koncerner, vad är möjligt och hur ska ett företag bäst struktureras? Hur ska finansieringen läggas upp, särskilt mot bakgrund av de avancerade reglerna om ränteavdragsbegränsningar? Vilka frågeställningar ställs bolaget inför i samband med etablering utanför Sverige? Vi kommer även att gå igenom sambandet mellan redovisning och beskattning samt frågor kring incitamentsprogram för anställda.
I relevanta fall kopplar vi ihop de skatterättsliga frågorna med hur redovisningen och deklarationen påverkas.
Efter kursen kommer du att ha en övergripande kunskap om hela bolagsbeskattningens område. Du kommer veta vilka relevanta frågeställningar som är viktiga i situationer som till exempel förvärv, försäljningar av bolag eller verksamhet, etablering utomlands och finansiering.
Kursen passar dig som arbetar som ekonomi- eller redovisningsansvarig i ett aktiebolag eller är rådgivare eller revisor. Kursen är lämplig både för de som arbetar med bolag som uteslutande har verksamhet i Sverige och de som har ett eller flera bolag utomlands.
Kursinnehåll
- Avyttring eller förvärv av verksamhet
- För-och nackdelar med inkråm och aktieförvärv/avyttringar
- Etablering utomlands – bolag eller filial?
- Finansiering av aktiebolag – får vi avdrag för räntekostnaden?
- Möjligheter att utjämna skattebördan inom en koncern
Under kursen kommer vi gå igenom skattereglerna kopplade till praktiska situationer som är vanligt förekommande i bolagen.