Webbinarium

Nätverksträff: Nya standarden IFRS 18

Tillsammans med våra partners AARO och DIB bjuder vi på både föreläsning och tillfälle att träffa kollegor över lite lättare mat och dryck. Helt enkelt ett ypperligt tillfälle att både inhämta ny information och knyta nya kontakter.

IFRS 18 – Presentation and Disclosure in Financial Statements träder i kraft globalt (utanför EU) den 1 januari 2027. Det är dock tillåtet för dessa företag att tillämpa standarden redan nu. Så snart EU-kommissionen har godkänt standarden blir det tillåtet att tillämpa den även för företag inom EU, vilket gör det klokt att påbörja förberedelserna i god tid.
 
IFRS 18 innehåller flera nyheter som vi översiktligt kommer att gå igenom:
  • Intäkter och kostnader i resultaträkningen ska klassificeras i tre nya definierade kategorier: rörelse ("operating"), investering och finansiering. Dessutom införs krav på att resultaträkningen ska innehålla två nya delsummor: ”Rörelseresultat” och ”Resultat före finansiering och inkomstskatt”. Goodwill ska redovisas separat i rapporten över finansiell ställning och får inte längre ingå i övriga immateriella anläggningstillgångar.
  • En kassaflödesanalys upprättad enligt indirekt metod ska ha redovisat rörelseresultat som startnivå. De flesta företag (undantag finns) ska redovisa erhållna utdelning och räntor i investeringsverksamheten och betalda utdelningar och räntor i finansieringsverksamheten.
  • IFRS 18 kräver att företag som presenterar prestationsmått som är definierade av företagsledningen (Management-defined Performance Measures - "MPMs"), såsom EBITDA, ska göra en avstämning mellan detta och de mått som visas i resultaträkningen.
  • Utökad vägledning om gruppering och uppdelning (aggregation and disaggregation) av information.

 

 

Program:

15:00 FAR, DIB och AARO hälsar välkommen
15:10 Föreläsningen börjar
15:45 Frågestund och diskussion
16:00 Mingel och erfarenhetsutbyte kollegor mellan
17:00 Nätverksträffen avslutas

Tillsammans med våra partners AARO och DIB bjuder vi på både föreläsning och tillfälle att träffa kollegor över lite lättare mat och dryck. Helt enkelt ett ypperligt tillfälle att både inhämta ny information och knyta nya kontakter.

 

Om föreläsarna:

Kristin Agnebro

Content Manager på DIB Kunskap AB och ansvarar för innehållet i DIB:s svenska IFRS-produkt

 

 

 

Johan Nilsson

Redovisningsexpert och arbetar inom produktledning med bl.a. IFRS-utbildningar på AARO

Nätverksträff
16 juni kl. 15:00 - 17:00 Plats

Scandic Anglais, Humlegårdsgatan 23, Stockholm.

Mer information

Då antalet platser är begränsat välkomnar vi max 2 deltagare per företag. Observera att en bekräftelse från FAR krävs för att garantera din plats på evenemanget. Vi kommer att bekräfta ditt deltagande så snart som möjligt efter att du har skickat in din anmälan.

Få platser kvar

 

I samarbete med: