Per Johansson har utsetts till ny generalsekreterare och vd för FAR.
Per Johansson har utsetts till ny generalsekreterare och vd för FAR. Han börjar den 2 februari 2026 och kommer inledningsvis att gå parallellt med FAR:s nuvarande generalsekreterare och vd Karin Apelman.
- Vi är mycket glada över att Per Johansson har tackat ja till att bli ny generalsekreterare och vd för FAR. Revisions- och rådgivningsbranschen står inför stora förändringar och vi är övertygade om att Pers breda bakgrund och erfarenheter är helt rätt för att leda branschorganisationen in i framtiden, säger FAR:s ordförande Tina Zetterlund.
Per Johansson kommer närmast från uppdraget som myndighetschef på Revisorsinspektionen
Per Johansson har lång erfarenhet av att leda och utveckla professionsstyrda organisationer, främst inom offentlig sektor. Han kommer närmast från Revisorsinspektionen där han varit myndighetschef sedan 2016. Under den tiden har han även haft uppdrag som särskild utredare och har varit ledamot i flera styrelser och råd inom statsförvaltningen.
Per Johansson har en magisterexamen i företagsekonomi och en gedigen yrkeserfarenhet inom ekonomi och revisionsfrågor. Han har bland annat jobbat på revisionsbyrå, varit chefsrevisor vid Räddningsverket, ämnesråd på Finansdepartementets budgetavdelning och avdelningschef på Riksrevisionen. Dessutom har han verkat internationellt inom revision och med bekämpning av ekonomisk brottslighet inom EU och FN.
- FAR är en organisation med hög specialistkunskap inom revision, redovisning, skatt och rådgivning och det är med stor ödmjukhet jag har tackat ja till tjänsten som generalsekreterare och vd. Min ambition är att bygga en framtid där FAR och branschens olika yrkesroller har fortsatt högt förtroende och spelar en avgörande roll i att skapa långsiktig nytta för näringsliv och samhälle. Jag ser verkligen fram emot att påbörja detta viktiga arbete tillsammans med medarbetarna, FAR:s expertnätverk och styrelsen, säger Per Johansson.
Per Johansson efterträder Karin Apelman
Per Johansson efterträder Karin Apelman som varit FAR:s generalsekreterare och vd sedan 2018. Hennes anställningsavtal upphör i juni 2026 i samband med att hon fyller 65 år. För att överlämningen ska bli så smidig som möjligt kommer Per Johansson att gå parallellt med Karin Apelman under några månader.
- Styrelsen är väldigt nöjd med det arbete Karin har gjort för FAR. Genom att driva strategiskt viktiga frågor och synliggöra den nytta branschens yrkesroller gör för näringsliv och samhälle har hon tagit FAR till en ny nivå och bidragit till det höga förtroende som branschen åtnjuter. Nu ser vi fram emot att bygga vidare på detta arbete tillsammans med Per och fortsätta utveckla FAR och branschen, säger Tina Zetterlund.