FAR har tagit fram en ny rekommendation som tydliggör hur skulder ska redovisas när en ackordsuppgörelse sker efter balansdagen.
I spåren av pandemin och den vikande konjunkturen har allt fler företag drabbats av betalningsproblem. FAR:s operativa grupp Finansiell rapportering – redovisning har sett en tydlig ökning av frågor kring när och hur skulderna i balansräkningen ska justeras i samband med att företagen genomför förhandlingar med sina borgenärer för att lindra skuldbördan.
– De flesta redovisare och revisorer är vana vid att hantera osäkerhet i fordringar och nedskrivningsbehov på anläggningstillgångar. Däremot är det inte lika vanligt att behöva ta ställning till osäkerhet i skulderna. När det väl behöver göras kan det vara lätt att dra paralleller till hur osäkerhet i fordringar hanteras, vilket riskerar att leda till fel slutsatser, säger Conny Lysér, redovisningsspecialist på KPMG och ledamot i FAR:s operativa grupp.
RedR 11 – Ny rekommendation från FAR
För att vägleda både redovisningsekonomer och revisorer har FAR publicerat RedR 11 – Gäldenärens redovisning av ackordsuppgörelse efter balansdagen.
– Osäkerhet kring vilket belopp som slutligen behöver betalas för en skuld hanteras inte på samma sätt som osäkerhet i fordringar. Med undantag för skulder som ska värderas till verkligt värde, vilket är ganska ovanligt, ska en nedjustering av skulder göras först den dag ett nytt eller förändrat skuldavtal är på plats, säger Conny Lysér
Förutsätter fortsatt drift
RedR 11 förutsätter att årsredovisningen upprättas utifrån antagande om fortsatt drift.
– Om företagets ekonomiska problem är så allvarliga att det antagandet inte kan göras innebär det att värderingsprinciperna för tillgångar och skulder behöver omprövas och det behandlas inte i rekommendationen, säger Conny Lysér.
RedR 11 började gälla från och med den 30 juni 2025 och finns tillgänglig på FAR Online.