| Kontantfaktura eller kassaregister? 2010-05-27: När kan ett företag använda kontantfaktura i stället för att köpa in ett certifierat kassaregister? Regelverken är snåriga och det är viktigt att branschen ger rätt råd.
När den nya kassaregisterlagen trädde i kraft den 1 januari i år innebar det att de flesta företag som säljer varor eller tjänster mot kontant betalning eller betalning med kontokort, ska ha ett certifierat kassaregister. Men det finns undantag.
Kontantförsäljning som sker mot underlag av kontantfaktura är ett sådant. Avgörande för om företagets kontanta försäljning hamnar innanför eller utanför kassaregisterlagens tillämpningsområde avgörs av fakturans innehåll.
Fakturan måste innehålla all information som krävs enligt bokföringslagen, BFL, för att företaget ska hamna utanför lagens tillämpningsområde.
– Enligt BFL är det kunden som har det främsta ansvaret för att se till att man får ett bra underlag för sin egen bokföring om man är näringsidkare. Enligt kassaregisterlagen ligger det på det säljande företaget att se till att man upprättar en kontantfaktura som är tillräckligt bra för att företaget ska falla utanför den lagens tillämpningsområde. Bland annat ska man kunna säkerställa att kunden kan identifieras, precis som om det var frågan om en kreditförsäljning, säger Eva Törning, redovisningsexpert på Grant Thornton.
Läs mer om kontantfaktura och kassaregister i Balans nr 6-7/ 2010 och Nytt från Revisorn nr 5/2010.
|